1. Kas yra robotinė „virtualiojo peilio“ -  „CyberKnife“ sistema?
Virtualiojo peilio - roboto „CyberKnife“ radiochirurginė sistema yra neinvazinė alternatyva operaciniam gydymui. Ši sistema suteikia galimybę gydyti piktybinius ir gėrybinius navikus bet kurioje kūno vietoje, įskaitant prostatą, plaučius, smegenis, stuburą, kepenis, kasą ir inkstus. Gydymas, kurio metu didelės jonizuojančios spinduliuotės dozės su išskirtiniu tikslumu veikia navikus, suteikia naują viltį išgyti pacientams visame pasaulyje.

Nors sistemos pavadinimas vaizduotėje gali sukelti skalpelio ir operacijos vaizdus, gydant  „CyberKnife“ robotu nėra pjūvio švitinimo srityje. Iš tiesų „CyberKnife“ sistema yra pirmoji ir vienintelė pasaulyje tokia robotinė radiochirurginė sistema, sukurta gydyti navikus neinvaziniu būdu visame kūne. Tai visiškai neskausmingas, o svarbiausia ne chirurginis gydymo būdas, kuris  suteikia gydymosi galimybę neoperabiliems pacientams ir tiems, kurie ieško alternatyvos operacijai.

Atgal į viršų
2. Ką galima gydyti kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema?
Virtualiojo peilio - roboto „CyberKnife“ radiochirurginė sistema yra neinvazinė alternatyva operaciniam gydymui. Ši sistema suteikia galimybę gydyti piktybinius ir gėrybinius navikus bet kurioje kūno vietoje, įskaitant prostatą, plaučius, smegenis, stuburą, kepenis, kasą ir inkstus. Gydymas, kurio metu didelės jonizuojančios spinduliuotės dozės su išskirtiniu tikslumu veikia navikus, suteikia naują viltį pacientams. Ši sistema siūlo minimaliai invazinį alternatyvų stuburo vėžio gydymo būdą pacientams, kuriems negalimas operacinis gydymo metodas dėl naviko išplitimo, sunkios sveikatos būklės arba atsisakantiems operacinio gydymo dėl kitų priežasčių ir tiems, kuriems labiau priimtini konservatyvūs gydymo būdai.
Šiuo gydymo būdu jau gydyta daugiau nei 50 000 pacientų ir sumontuota daugiau nei 155 sistemos visame pasaulyje.
 
Žemiau yra pateiktas dažniausių galvos smegenų navikų, bei pakitimų sąrašas, kurie gali būti gydomi „virtualiojo peilio“ - „CyberKnife“ sistema:
 
Akustinė neuroma (vestibulinė švanoma)
Anaplastinė astrocitoma
Patologinės arterijų juntys su venomis (AVD)
Kraniofaringioma
Disembrioplastinis neuroepitelinis auglys
Ependimoma
Epiduralinė hematoma
Gangliocitoma
Germinoma
Daugiaformė glioblastoma
Glioma
Jungo venos kamuolio navikas
Hemangioblastoma
Meningioma
Neurocitoma
Neurofibroma
Neurofibromatozė
Oligodendroglioma
Primityvus neuroektoderminis navikas = Askino navikas (PNET)
Hipofizės adenoma
Švanoma
Trišakio nervo neuralgija
 
Žemiau yra pateiktas dažniausiai diagnozuojamų navikų ir pakitimų sąrašas, kurie gali būti gydomi virtualiojo peilio „CyberKnife“ sistema:
 
Osteosarkoma
Nosiaryklės karcinoma
Plokščialąstelinė karcinoma
Nesmulkialąstelinis plaučių vėžys
Smulkialąstelinis plaučių vėžys
Kasos vėžys
Kepenų ląstelių (hepatoceliulinė) karcinoma
Prostatos vėžys
Inkstų ląstelių karcinoma
Gaubtinės žarnos vėžys
Kiaušidžių vėžys
Gimdos vėžys
Patologinės arterijų juntys su venomis (AVD)

Atgal į viršų
3. Kaip sužinoti, ar gydymas virtualiuoju peiliu - „CyberKnife“ man tinka?
Virtualiojo peilio - „CyberKnife“ sistema buvo sukurta ir pritaikyta gydyti navikams bet kurioje kūno vietoje, įskaitant galvos smegenis, stuburą, plaučius, prostatą, kepenis ir kasą. Jeigu norite sužinoti, ar gydymas robotine „CyberKnife“ sistema yra Jums tinkamas, pasitarkite su savo gydytoju arba paskambinkite į „CyberKnife“ centrą, esantį arčiausiai Jūsų.

Atgal į viršų
4. Kiek pacientų buvo gydyti robotine „CyberKnife“ sistema?
Iki 2010 m. gruoždio mėnesio daugiau nei 100 000 pacientų visame pasaulyje buvo gydyti  robotine  „virtualiojo peilio“ - „CyberKnife“ sistema.

Atgal į viršų
5. Kokie yra gydymo robotine „CyberKnife“ sistema pranašumai, juntami paciento?
Nauda pacientui:
  • Nėra pjūvio
  • Nėra skausmo
  • Nereikia anestezijos
  • Nereikia gulėti gydymo įstaigoje (nereikalingas stacionarizavimas)
  • Tuojau pat galima grįžti prie įprastinės kasdieninės veiklos
Atgal į viršų
6. Ko man tikėtis gydymo „virtualiuoju peiliu“ -  „CyberKnife“ metu?
Paspauskite žemiau esančias nuorodas ir sužinokite daugiau apie gydymo „virtualiuoju peiliu“ - „CyberKnife“ procesą tam tikruose organuose:
Prostata
Kepenys
Plaučiai
Kasa
Galvos smegenys
Stuburo smegenys

Atgal į viršų  
7. Kokio šalutinio poveikio galima tikėtis po gydymo „CyberKnife“ robotu?
Dauguma pacientų jaučia minimalius arba nejaučia jokių trumpalaikių pašalinių požymių ir dažnai atsigauna labai greitai. Priklausomai nuo gydomos vietos, kai kurie pacientai gali jausti skirtingus šalutinio poveikio požymius, tokius kaip lengvas nuovargis ar pykinimas.
Prieš pradėdamas gydymą kibernetiniu peiliu „CyberKnife“ gydytojas supažindins su visais galimais pašaliniais poveikiais.

Atgal į viršų
8. Kiek kartų gali būti taikomas gydymas kibernetiniu peiliu „CyberKnife“?
Gydymo dažnumas priklauso nuo naviko lokalizacijos, histologijos ir išplitimo. Daugeliu atvejų galima gydytis daug kartų arba pradėti gydymą iš naujo kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema.

Atgal į viršų
9. Kaip greitai po gydymo kibernetiniu peiliu „CyberKnife“ išnyks mano navikas ar pakitimas?
Radiochirurginio gydymo rezultatai skiriasi. Gydymo efektas gali pasireikšti palaipsniui ar laikui bėgant. Laikotarpis svyruoja nuo dienų, mėnesių iki kelerių metų, priklausomai nuo gydyto žmogaus ir naviko būklės. Kai kurie navikai dingsta lėčiau nei kiti arba paprasčiausiai nustoja augti ir tolesnė ląstelių veikla nebevyksta. Po gydymo pacientai paprastai prašomi pasidaryti periodinius naviko vaizdo tyrimus (magnetinio rezonanso tyrimus arba kompiuterinės tomografijos tyrimus). Gali būti reikalingi ir papildomi tyrimai, kad gydytojas galėtų įvertinti gydymo efektyvumą.

Atgal į viršų
10. Ar kibernetiniu peiliu „CyberKnife“ galima gydyti vaikus?
Taip, tačiau ne visi kibernetiniu peiliu „CyberKnife“ gydantys centrai gydo vaikus.

Atgal į viršų
11. Kuo „radiochirurginis“ gydymas kibernetiniu peiliu „CyberKnife“ skiriasi nuo tradicinių spindulinės terapijos gydymo būdų?
Tradicinė spindulinė terapija paprastai naviko gydymo metu radiacine spinduliuote veikia didelį kūno audinio plotą ir pažeidžia didelį plotą aplinkinio sveiko audinio. Taip yra dėl to, kad tradicinės spindulinės terapijos sistemos negali reaguoti į naviko poslinkius ir todėl yra ne tokios tikslios. Šie dideli radiacinės spinduliuotės veikiami plotai padidina tikimybę, kad bus suardytas normalus audinys, o tai padidina šalutinio poveikio, pasireiškiančio po gydymo spinduliuote, tikimybę. Kad būtų sumažintas šalutinių poveikių kiekis, bendra radiacijos dozė buvo sumažinta ir reikalingas gydymas paskirstytas į 30-40 frakcijų, trunkančių savaites.
 
Radiochirurginiai prietaisai, tokie kaip kibernetinio peilio-roboto „CyberKnife“ radiochirurginė sistema buvo sukurti specialiai tam, kad nukreiptų radiacinę spinduliuotę labai tiksliai ir veiktų naviką, padarydami minimalią žalą aplinkiniams sveikiems audiniams ar organams. Kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistemos tikslumas leidžia gydytojams veikti navikus didelėmis radiacijos dozėmis saugiai, nes spinduliuote veikiamas plotas yra mažesnis ir apima tik naviką ir nedidelį kiekį jį supančio audinio. Todėl daroma mažesnė žala aplinkiniui sveikam audiniui, o gydytojai gali baigti gydymą per 1-5 dienas, o ne savaites, kaip tradicinės spindulinės terapijos atveju.

Atgal į viršų
12. Kuo kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema skiriasi nuo kitų radiochirurginių sistemų?
A) Neturintis precedento tikslumas. Daugelis navikų juda gydymo metu, net kai pacientas būna suvaržomas įtvarais. Pasinaudojant tobula robotų technologija ir galimybe sekti naviko poslinkius gydant, „CyberKnife“ sistema nukreipia spinduliuotę ypač tiksliai ir automatiškai prisiderina prie naviko poslinkių realiu laiku. Kuomet kitos technologijos remiasi statiniu vaizdu, užfiksuotu prieš pradedant gydymą, kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema automatiškai seka, nustato ir prisiderina net prie mažiausio judesio, kuris gali įvykti gydymo metu.
 
B) Nepralenkiamos prisitaikymo ir dozės gradiento galimybės. Nesuvaržytas judėjimu vien tik pagal/prieš laikrodžio rodyklę, kaip įprastinių radioterapijos sistemų atveju, kibernetinio peilio-roboto „CyberKnife“ sistemos manevringumas leidžia nukreipti spindulius iš labai plataus unikalių kampų spektro. Priartėdama prie tikslo iš šimtų skirtingų krypčių, kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema dozę nukreipia tiksliai pagal unikalius objekto kontūrus, o aplinkinės kritiškai svarbios struktūros pažeidžiamos ribotai.
 
C) Neprilygstamas sveiko audinio tausojimas. Kaip vienintelė sistema, galinti nukreipti spindulius, kurie keičia kryptį realiu metu kartu su atliekamais 3D kvėpavimo judesiais, kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema smarkiai sumažina gydomo ploto ribas, skirtingai nei kitos radiacinės spinduliuotės sistemos. Kuomet gydymo ploto ribos yra siauresnės, kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema gali sufokusuoti paskirtą dozę į taikinį, o ne aplinkinį sveiką audinį.

Atgal į viršų
13. Šiuo metu aš naudoju arba neseniai naudojau chemoterapinius vaistus. Ar man galima gydytis kibernetiniu peiliu „CyberKnife“?
Kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema galima gydyti pacientus, kurie buvo gydyti arba dabar yra gydomi chemoterapija. Labai svarbu, kad pacientas savo gydytojui pateiktų pilną ligos istoriją ir gydytojas galėtų paskirti tinkamą gydymo kursą.

Atgal į viršų
14. Aš buvau gydytas spinduline arba protonų terapija. Ar man vis dar galima gydytis kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema?
Kibernetinio peilio „CyberKnife“ sistema galima gydyti pacientus, kurie prieš tai buvo gydyti spinduline terapija arba šiuo metu yra ja gydomi. Labai svarbu, kad pacientas savo gydytojui pateiktų pilną ligos istoriją ir gydytojas galėtų paskirti tinkamą gydymo kursą.

Atgal į viršų