2001 metais JAV maisto ir vaistų administracija patvirtino robotinę „CyberKnife“ radiochirurginę sistemą, skirtą gydyti navikams bet kurioje kūno vietoje, įskaitant ir prostatą. Nepaisant savo vardo, virtualiojo peilio - „CyberKnife“ sistema yra ne chirurginė procedūra. Gydymo metu iš tiesų nėra atliekamas pjūvis. Robotinė „CyberKnife“ sistema didelėmis jonizuojančios spinduliuotės dozėmis tiesiogiai veikia prostatos vėžį. Ši sistema pacientams siūlo minimaliai invazinį alternatyvų prostatos vėžio gydymo būdą. Prostatos vėžio gydymas robotine „CyberKnife“ sistemos pagalba paprastai atliekamas ambulatoriškai ir trunka nuo vienos iki penkių dienų. Šis gydymo būdas nesukelia ryškių sisteminių ankstyvųjų šalutinių reiškinių. Tik nedaugelis pacientų jaučia minimalius ir trumpalaikius pakitimus, kurie netrukdo tęsti įprastinę kasdieninę veiklą.
 
Kaip virtualusis peilis - „CyberKnife“ gydo prostatos vėžį?
 
Bene svarbiausias šiuolaikinės spindulinės terapijos trūkumas su kuriuo susiduria gydytojai yra ligonio ar naviko judėjimas švitinimo seanso metu. Tai ypač svarbu gydant prostatos navikus, nes prostata švitinimo metu nenuspėjamai juda. Kiekvieną kartą jos padėtis kinta priklausomai nuo oro tiesiojoje žarnoje ir šlapimo pūslės prisipildymo. Jeigu bent jau didžiausi prostatos judesiai būtų kontroliuojami, tai padėtų išvengti nereikalingos apšvitos aplinkiniams sveikiems audiniams.
 
Robotinė „CyberKnife“ radiochirurginė sistema išsprendė šią problemą. Švitinimo metu ši sistema leidžia spindulių pluoštui „sekti“ paskui naviko judesius, padėties pasikeitimus, taip nuolat pasitikslindama prostatos naviko vietą. Gydymo metu pacientas gali ramiai gulėti ir normaliai kvėpuoti, kol švitinamas prostatos navikas, nepažeidžiant aplinkinių sveikų audinių bei organų. Dėl to ši procedūra yra patogesnė pacientams, yra tiksliai realizuojama spinduliuotės dozė, gydymas gali būti atliktas per vieną – penkias dienas.